Jak zrobić kurs na ratownika medycznego? Obowiązki i koszt

Chcesz się nauczyć pierwszej pomocy? Lubisz pomagać ludziom? Zapisz się na kurs na ratownika medycznego. Co wchodzi w zakres jego obowiązków? Jak się można zapisać: elektronicznie czy osobiście? Co się uzyskuje po ukończeniu szkolenia: certyfikat czy zaświadczenie? Jaki jest koszt takiego kursu? Sprawdzamy! Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.
Jakie są obowiązki ratownika medycznego?
Po kursie na ratownika medycznego będziesz mógł:
- ocenić stan pacjenta – polegać to będzie na badaniu przedmiotowym i podmiotowym,
- zajmować się resuscytacją krążeniowo-oddechową,
- przywracać drożność dróg oddechowych,
- układać pacjenta w odpowiedniej pozycji,
- przywracać i chronić drożności dróg oddechowych – za pomocą specjalnych rurek, sprzętu nadgłośniowego czy konikopunkcji.
Ponadto jako ratownik medyczny będziesz się zajmować odsysaniem dróg oddechowych sposobem otwartym i zamkniętym czy tlenoterapią czynną. W tym wspomaganiem oddechu bądź sztuczną wentylacją płuc metodami bez narzędziowymi. Wówczas będziesz używać tlenu lub powietrza. Najczęściej respiratora. Ponadto wykonasz dotchawiczną inkubację i poprowadzisz wentylację podczas raptownego zatrzymania krążenia.
Do innych czynności zaliczają się:
- stosowanie defibrylacji zautomatyzowanej,
- przeprowadzanie defibrylacji manualnej – na bazie EKG lub kardiomonitora,
- kardiowersja w tachyarytmiach,
- śledzenie czynności układu oddechowego,
- nadzorowanie czynności układu krążenia,
- ocena i wykonanie zapisu EKG,
- przeprowadzenie dojścia doszpikowego,
- kaniulacja naczyń obwodowych czy żyły szyjnej zewnętrznej.
Ponadto jako przyszły ratownik medyczny będziesz podawał leki drogą domięśniową, podskórną, dożylną czy doustną. Będziesz odbarczać odmę prężną poprzez nakłucie jamy opłucnowej i opatrywać rany. Do obowiązków ratownika medycznego ponadto zalicza się tamowanie zewnętrznych krwawień. Będziesz unieruchamiać i zabezpieczać złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Unieruchomisz kręgosłup – przy jednoczesnym uwzględnieniu szyi. Do zadań specjalisty należy poza tym przyjęcie porodu czy opieka medyczna, segregacja medyczna czy przygotowanie pacjenta do transportu i uczestniczenie w nim. Wykonuje się także pomiar głębokiej temperatury i cewnikowanie pęcherza moczowego. Zakłada się żołądkową sondę i płucze żołądek. Poza tym podaje się leki zalecone przez lekarza.
Jak się zapisać na kurs?
Na kurs ratownika medycznego można się zapisać:
- elektronicznie – poprzez e-maila,
- tradycyjnie,
- online – w tym celu wypełnia się i przesyła formularz zgłoszeniowy.
Po wypełnieniu i wysłaniu formularza dostaniesz na swój e-mail informację zwrotną z danymi, które będą potrzebne do opłacenia kursu. Dobrym rozwiązaniem jest kurs ratownika medycznego online. Zwykle pierwszą wpłatę trzeba przelać na konto firmy w 7 dni od przesłania zgłoszeniowego formularza. W ten sposób potwierdza się rezerwację miejsca na kursie. Warto wiedzieć, że liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego o miejscu na szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń i wpłata.
Co się otrzymuje po kursie na ratownika medycznego?
Po kursie medycznym można otrzymać:
- certyfikat,
- zaświadczenie jego ukończenia,
- legitymację,
- dyplom.
Certyfikat wydawany jest zwykle poprzez e-maila. Najczęściej czas oczekiwania to 2 tygodnie od zaliczonego testu końcowego.
Ile kosztuje kurs ratownika medycznego?
Po dokonaniu wpłaty otrzymujesz dostęp do szkolenia. Jeśli wybrałeś kurs online, zaloguj się na platformę e-learningową. Najczęściej występuje w postaci wideo, a uczy zazwyczaj lektor. Cena kursu na ratownika medycznego wynosi około 100 złotych. Warto jednak porównać wcześniej oferty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krzysztof Bałkowiec TBF Systemy Jakości
Szkolenia, kursy woj. mazowieckie02-483 Warszawa, Zapustna 34 lok. 36
-
Dona Fundacja szkolna
Szkoły - zespoły szkół niepublicznych woj. małopolskie30-521 Kraków, Stroma 5