Co warto wiedzieć o egzaminie z niemieckiego dla rezydentów?
Zdany egzamin z języka niemieckiego dla lekarzy rezydentów to jedno z podstawowych wymagań, by móc rozpocząć pracę w niemieckich szpitalach lub innych placówkach medycznych. Warto przed przystąpieniem do egzaminu FSP, dowiedzieć się, jak przebiega oraz w jaki sposób i gdzie można odpowiednio przygotować się do tego ważnego testu językowego.
Kto może przystąpić do egzaminu językowego FSP?
Aby otrzymać aprobację na wykonywanie zawodu lekarza w Niemczech, trzeba spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim należy posiadać wykształcenie medyczne, lub zaświadczyć odbywanie studiów lekarskich poza granicami krajów niemieckojęzycznych. Następnie konieczne jest potwierdzenie ogólnej znajomości języka niemieckiego na poziomie minimum B2/C1 zgodnie z klasyfikacją GER. Wtedy lekarz/lekarka lub student/studentka medycyny mogą przystąpić do egzaminu FSP.
Jak przebiega egzamin Fachsprachenprüfung?
FSP przeprowadzany jest w formie indywidualnego egzaminu, który składa się z trzech części (każda trwa około 20 minut). Na początku komisja egzaminacyjna przedstawia się, a następnie pyta zdającego o przebieg dotychczasowej kariery zawodowej, a także dalszych celów.
Kolejną częścią egzaminu z niemieckiego dla rezydentów jest sprawdzenie płynnej komunikacji z pacjentem, gdzie w rolę pacjenta wciela się członek komisji. Następnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, zdający proszony jest o napisanie krótkich notatek. Dzięki temu komisja może ocenić poziom posługiwania się specjalistycznym językiem na piśmie. Na trzecim etapie egzaminu należy zaprezentować umiejętności z zakresu komunikacji medycznej (rozmowa lekarz-lekarz), przedstawiając członkom komisji egzaminacyjnej informacje, które zostały pozyskane podczas wywiadu z „pacjentem” w pierwszej części egzaminu.
Gdzie i jak przygotować się rzetelnie do FSP?
Dla osób, które chcą dobrze przygotować się do FSP, dedykowane są kursy organizowane przez Centrum Języka Niemieckiego Kastel&Germany we Wrocławiu. Kurs FSP to zaawansowany program szkoleniowy, który przygotowuje lekarzy do ważnego egzaminu z języka niemieckiego. Specjaliści i rezydenci, którzy ukończyli kurs, posiadają niezbędne zdolności językowe i wiedzę z zakresu terminologii medycznej w języku niemieckim, co umożliwia im podjęcie pracy w krajach niemieckojęzycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana